Przedszkolaki przypomną sobie poszczególne etapy doręczania listów oraz pojęcia nadawcy i adresata. Przygotują list do Świętego Mikołaja – namalują swoje wymarzone prezenty i zredagują krótki list, który w ich imieniu zapisze nauczycielka.
Pomoce dydaktyczne:
różne koperty, papier, papeteria, znaczki, dowolna muzyka, prezentacja multimedialna „Droga listu od nadawcy do adresata”, piosenka „Medytacje wiejskiego listonosza”, 6 szarf/krążków/hula-hop, paski papieru z cyframi od 1 do 6, kartoniki z cyframi od 1 do 6, ołówki, piłki, farby, pędzelki, kubeczki na wodę, pastele, pisaki, tamburyn, czerwone koperty, duża koperta, długopis, karty obrazkowe do piosenki „Reindeer Pokey”, piosenka „Reindeer Pokey”.
Opis aktywności:
1. „Dzień dobry, dzień dobry…” – powitanie z dziećmi piosenką – nauczycielka śpiewa piosenkę na melodię „Wlazł kotek” i wykonuje kolejne czynności, następnie dzieci śpiewają i wykonują czynności.
Dzień dobry, dzień dobry, witam Was. (rozkładamy ręce w geście powitania wszystkich)
Chcę skakać, chcę tupać, bo już czas. (skaczemy, tupiemy, siadamy na dywanie).
2. „Koperty, znaczki, listy” – zabawa wprowadzająca do tematu zajęć – nauczycielka rozkłada na dywanie różne koperty, papier, papeterię, znaczki i zadaje dzieciom pytania:
- Jak myślicie po jest mi to potrzebne?
- Do czego to służy?
- Do kogo chce napisać list?
- Do kogo dzieci wysyłają listy na początku grudnia?
- A jeżeli nie potrafię pisać czy mogę wysłać list?
Kolejno nauczycielka informuje dzieci, że one też dziś napiszą, a w zasadzie namulają list do Świętego Mikołaja, ale najpierw porozmawiają o tym, jak ten list tam dotrze.
3. „Krążąca koperta” – zabawa kształtująca refleks – dzieci stoją w kole. W trakcie dowolnej muzyki podają sobie jak najszybciej kopertkę. Gdy muzyka ucichnie, dziecko, które trzyma kopertę odpada z gry i siada z boku na dywanie/na krzesełku przy stolikach. Zabawę prowadzimy do momentu, aż zostanie jedno dziecko bez koperty.
4. „Droga listu od nadawcy do adresata” – zabawa dydaktyczna – nauczycielka rozmawia z dziećmi o ich doświadczeniach związanych z pocztą, listonoszem – wysyłaniem pocztówek z wakacji, wysyłaniem/otrzymywaniem listów. Kolejno jeżeli mamy taką możliwość przedstawiamy dzieciom prezentację multimedialną „Droga listu od nadawcy do adresata” – omawiając każdy slajd lub drukujemy poszczególne slajdy i układamy je na dywanie w postaci historyjki obrazkowej. Następnie rozmawiamy z dziećmi na temat prawidłowego adresowania kopert oraz wyjaśniamy pojęcia nadawca (osoba wysyłająca list), adresat (osoba do której piszemy/wysyłamy list).
5. „List do skrzynki” – zabawa ruchowa – nauczycielka rozdaje każdemu dziecku po 6 pasków papieru z zapisaną cyfrą (od 1 do 6) oraz układa na sali 6 szarf/krążków/hula-hop wkładając do środka po jednym kartoniku z cyfrą od 1 do 6. Dzieci poruszają się swobodnie po sali w rytmie piosenki „Medytacje wiejskiego listonosza”. Na przerwę w muzyce nauczycielka wypowiada zdanie: „Wrzucamy listy do skrzynki pocztowej nr 1/6”, a dzieci mają za zadanie podbiec do szarfy/krążka/hula-hop z danym numerem i wrzucić tam pasek z takim samym numerem. Zabawę powtarzamy do momentu, aż wszystkie paski zostaną posegregowane.
6. „List do Świętego Mikołaja” – wykonanie pracy plastycznej – nauczycielka informuje dzieci, że skoro znają już drogę listu od nadawcy do adresata to bez problemu mogą sami zostać nadawcami i stworzyć list, który wyślą do Świętego Mikołaja. Kolejno zaprasza dzieci do stolików na których przygotowane są różne przybory plastyczne i prosi dzieci o narysowanie/namalowanie wymarzonego prezentu od Świętego Mikołaja. Po skończonej pracy dzieci prezentują swoje prace plastyczne i opowiadają co dokładnie chciałaby dostać.
7. „Listonosze” – zabawa ruchowa – dzieci leżą na plecach i poruszają nogami naśladując jazdę na rowerze w tempie wygrywanym przez nauczycielkę na tamburynie. Gdy nauczycielka przestaje grać, dzieci pozostają w bezruchu w leżeniu na plecach – listonosz odpoczywa. Zabawę prowadzimy zmieniając tempo gry przez 1,5-2 minuty.
8. „Adresujemy list” – zabawa dydaktyczna – nauczycielka pokazuje dzieciom duża kopertę (taką w której zmieszczą się wszystkie prace plastyczne) i pyta dzieci:
- Gdzie mam napisać adres Świętego Mikołaja (prawy dolny róg),
Santa Claus
Santa Claus’ Main Post Office
Tähtikuja 1
96930 Arctic Circle
FINLAND - Gdzie ma wpisać adres adresatów czyli nas (lewy górny róg),
Grupa np. pszczółki
Adres przedszkola - Gdzie przykleimy znaczek (prawy górny róg) i w tym momencie informuje dzieci, że zapomniała kupić odpowiedni znaczek
- Jakie macie pomysły na rozwiązanie tego problemu?
Kolejno informuje dzieci, że jutro udadzą się na pocztę w celu zakupu znaczka na list i wyślą list do Świętego Mikołaja – musimy poczekać, aż wszystkie prace plastyczne wyschną, dołączyć do nich króciutki list i jutro po śniadaniu wybrać się na pocztę.
Nauczycielka wysłuchując pomysłów dzieci (sugerując, jeśli mają problemy) pisze list do Świętego Mikołaja – możemy zrobić to po obiedzie.
Przykład listu:
Kochany Święty Mikołaju,
Bardzo serdecznie dziękujemy za wszystkie prezenty, które przyniosłeś Nam w zeszłym roku.
W tym roku również mamy marzenia, które chcielibyśmy, aby się spełniły, ale ponieważ nie umiemy jeszcze pisać listów to ten list pisze Nasza Kochana Pani X, a my staraliśmy się najlepiej jak mogliśmy namalować co chcielibyśmy dostać.
Pozdrawiamy Cię serdecznie i mamy nadzieje, że do zobaczenia już wkrótce.
Przedszkolaki z grupy Pszczółek i Pani X
9. „Przyszedł Pan Listonosz” – zabawa ruchowa – dzieci siedzą w kółku na dywanie, a nauczycielka w środku koła. Nauczycielka jest listonoszem i mówi:
Listonosz: Przyszła pani listonosz.
Dzieci: A z czym?
Listonosz: Z listem.
Dzieci: A z jakim znaczkiem?
Listonosz: np. niebieskim/w kropki.
Dziecko, które ma na sobie coś niebieskiego wstaje i zamienia się z nauczycielką na miejsca – jeżeli ileś dzieci ma na sobie coś niebieskiego, z nauczycielką zamienia się dziecko, które jako pierwsze do niej dobiegło. Dziecko, które siadło w środku koła, jest teraz listonoszem. Zabawę powtarzamy 6-7 razy – większość dzieci nie zdąży wziąć w niej udziału, więc informujemy dzieci, że pobawimy się jeszcze popołudniu/jutro itp.
10. „Letter to Santa” – zabawa wprowadzająca słownictwo – nauczycielka układa na dywanie 5 czerwonych kopert, w których znajdują się karty obrazkowe do piosenki „Reindeer Pokey”. Kolejno wyjmuje poszczególne karty obrazkowe, nazywa je (po angielsku, po polsku i znów po angielsku) i prezentuje charakterystyczny gest, który ułatwi zapamiętanie i przyda się w późniejszym tańcu do piosenki.
- Hooves – poruszanie wyprostowanymi dłońmi
- Antlers – skinienie i poruszenie głową
- Tail – poruszanie pupą
- Nose – wyciągnięcie głowy do przodu i poruszenie nosem
11. „Reindeer Pokey” – osłuchanie z piosenką – nauczycielka w trakcie piosenki pokazuje odpowiednie karty obrazkowe i wykonuje następujące ruchy:
You put your hooves in (wyciągnięcie wyprostowanych rąk i dłoni do przodu)
You put your hooves out (schowanie rąk i dłoni za plecy)
You put your hooves in (wyciągnięcie wyprostowanych rąk i dłoni do przodu)
and you shake ’em all about (potrząsanie całym ciałem)
You do the reindeer pokey (pomachanie)
And you turn yourself around (obrót w okół własnej osi)
That’s what it’s all about. (klaskanie)
You put your antlers in (skinienie głową do przodu)
You put your antlers out (skinienie głową do tyłu)
You put your antlers in (skinienie głową do przodu)
And you shake it all about (potrząsanie całym ciałem)
You do the reindeer pokey (pomachanie)
And you turn yourself around (obrót w okół własnej osi)
That”s what it’s all about. (klaskanie)
You put your tail in (poruszenie pupą na prawą stronę)
You put your tail out (poruszenie pupą na lewą stronę)
You put your tail in (poruszenie pupą na prawą stronę)
And you shake it all about (potrząsanie całym ciałem)
You do the reindeer pokey (pomachanie)
And you turn yourself around (obrót w okół własnej osi)
That’s what it’s all about. (klaskanie)
You put your red nose in (wyciągnięcie głowy do przodu i poruszenie nosem)
You put your red nose out (schowanie głowy do tyłu i poruszenie nosem)
You put your red nose in (wyciągnięcie głowy do przodu i poruszenie nosem)
And you shake it all about (potrząsanie całym ciałem)
You do the reindeer pokey (pomachanie)
And you turn yourself around (obrót w okół własnej osi)
That’s what it’s all about. (klaskanie)
* Jeżeli mamy taką możliwość udajemy się na pocztę w celu umówienia krótkiego spotkania – może osoba pracująca na poczcie zechce coś opowiedzieć, zaprezentować, pokazać dzieciom.
* Prosimy rodziców odbierających dziecko z przedszkola o przyniesienie niedużego tekturowego pudełka – będą one potrzebne do zajęć gimnastycznych. Pudełka możemy malować z chętnymi dziećmi w trakcie zabaw swobodnych – usprawni to ich przygotowanie na zajęcia.
Wykorzystane strony:
- https://www.slideserve.com/moswen/droga-listu-od-nadawcy-do-adresata – prezentacja multimedialna „Droga listu”
- https://www.youtube.com/watch?v=Qy8MylHlD08&ab – piosenka „Medytacje wiejskiego listonosza” do zabawy „List do skrzynki”
- https://fullofideas.pl/2015/12/reindeer-pokey/ – piosenka „Reindeer Pokey” + karty obrazkowe