Święto Babci i Dziadka – Dzieci Młodsze – Dziadkowie – nasz skarb

Przedszkolaki nauczą się wiersza „Dzień Babci i Dziadka”, własnoręcznie wykonają prezent „Serce dla Babci i Dziadka”, a także rozwiną zwinność i sprawność fizyczną wykonując zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

Pomoce dydaktyczne:

piosenka „Zróbmy koło”, wiersz „Spacer z dziadkami”, wiersz „Dzień Babci i Dziadka”, czerwone serca, klej, słomki do napojów/patyczki do szaszłyków, wstążka, piosenka „Życzenia dla babci i dziadka”, piosenka „Grandparents Day Song”, kolorowe chusteczki.

Opis aktywności:

1. „Zróbmy koło” – powitanie dzieci piosenką – dzieci wraz z nauczycielką stoją w kole, śpiewają i wykonują kolejne czynności:

Hej zróbmy koło ja i Ty (wskazujemy na siebie i na wybraną osobę)
chodźmy do środka raz dwa trzy (podchodzimy do środka klaszcząc trzy razy w dłonie)
Hej zróbmy koło ja i Ty (wskazujemy na siebie i na wybraną osobę)
raz dwa trzy (klaszczemy trzy razy w dłonie)
Koło jest duże (odchodzimy do tyłu robiąc duże koło)
Duże (głośno wykrzykujemy słowo „duże”)
Koło jest małe (schodzimy do środka robiąc małe koło)
Małe (głośno wykrzykujemy słowo „małe”)
Koło jest duże (odchodzimy do tyłu robiąc duże koło)
Duże (głośno wykrzykujemy słowo „duże”)
Małe (schodzimy do środka robiąc małe koło i głośno wykrzykujemy słowo „małe”)
Koło jest w górze (stajemy na palcach i podnosimy ręce do góry)
W górze (głośno wykrzykujemy słowo „w górze”)
Koło jest w dole (schylamy się lub przykucamy)
W dole (głośno wykrzykujemy słowo „w dole”)
Koło jest w górze (stajemy na palcach i podnosimy ręce do góry)
W dole (głośno wykrzykujemy słowo „w dole”)
Idziemy w koło (maszerujemy w kole w lewo)
W koło (głośno wykrzykujemy słowo „w koło”)
Idziemy w koło (maszerujemy w kole w prawo)
W koło (głośno wykrzykujemy słowo „w dole”)
Idziemy w koło (maszerujemy w kole w lewo)
koło (głośno wykrzykujemy słowo „koło”)
sia-da-my (siadamy na dywanie)

2. „Dlaczego dziadkowie są ważni?” – pogadanka – nauczycielka pyta dzieci dlaczego ich zdaniem dziadkowie są ważni w naszym życiu. Po wysłuchaniu propozycji dzieci robi krótkie podsumowanie:

  • Opiekują się nami kiedy rodzice nie mogą,
  • Uczą nas wielu nowych rzeczy,
  • Przekazują rodzinne tradycje,
  • Rozpieszczają nas,
  • Zabierają na wycieczki, spacery,
  • Dzielą się swoim doświadczeniem,
  • Czytają/opowiadają bajeczki.

3. „Spacer z dziadkami” – zabawa ruchowa – nauczycielka dzieli dzieci na grupy trzyosobowe np. poprzez odliczanie. Podczas gdy nauczycielka mówi treść wiersza M. Brody-Bajak, dzieci maszerują w trójkach po obwodzie koła, trzymając się za ręce i wysoko unosząc kolana. Zabawę prowadzimy parokrotnie powtarzając wierszyk, tak, aby dzieci mogły włączyć się do jego recytowania. Po kilku powtórzeniach możemy recytować wierszyk szybko lub wolno – dzieci dostosowują tempo marszu.

Deszczyk przestał padać, słońce pięknie świeci –
na spacer z dziadkami wyruszają dzieci!

4. „Dzień Babci i Dziadka” – nauka wiersza I. Gajewskiej – nauczycielka czyta wiersz. Kolejno czyta po jednym/dwa zdania, które dzieci powtarzają, a następnie wspólnie recytują całość.

Dzień Babci i Dziadka

Gdy jest Dzień Babci i Dziadka
Zbiera się dzieci gromadka.
Składają dziadkom życzenia,
Szykują „fuuuurę” jedzenia.
Laurki i upominki
Bo taki jest zwyczaj rodzinki.

5. „Dla Babci i Dziadka” – zabawa ruchowa na podstawie wiersza – dzieci wraz z nauczycielką rytmicznie poruszają się po obwodzie koła wypowiadając słowa wiersza.

6. „Serce dla Babci i Dziadka” – wykonanie prezentów – nauczycielka prezentuje i omawia z dziećmi ja należy wykonać serduszko dla Babci i Dziadka. Kolejno zaprasza dzieci do stolików. W trakcie, gdy dzieci wykonują zadanie nauczycielka przechodzi między stolikami i pomaga dzieciom, jeśli jest taka potrzeba. Po skończonej pracy dzieci sprzątają swoje stanowiska pracy, siadają w kole na dywanie i prezentują swoje prace.

  1. Składamy serca na pół.
  2. Układamy serca jedno na drugim od największego na najmniejszego.
  3. Smarujemy klejem linię złożenia największego serca i przyklejamy do niego mniejsze serce – czynność powtarzamy do momentu naklejenia najmniejszego serca.
  4. Pzyklejamy słomkę do napojów lub patyczek do szaszłyków.
  5. Nauczycielka pomaga zawiązać wstążeczkę w kokardkę.

7. „Gimnastyka dla seniora” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych – dzieci wykonują ćwiczenia gimnastyczne zgodnie z poleceniami nauczycielki:

  1. „Rozgrzewamy się” – wymachy ramion w przód i w tył – po 5 powtórzeń oraz kręcenie biodrami w prawą i lewą stronę – po 5 powtórzeń. W tle możemy włączyć piosenkę „Życzenia dla babci i Dziadka”.
  2. „Wysoko kolana” – dzieci stają w lekkim rozkroku i przestępują z nogi na nogę za każdym razem wysoko unosząc kolana i dostawiając do siebie stopy. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy na każdą nogę.
  3. „Skłony” – dzieci wykonują skłony starając się dotknąć dłońmi podłoża. Po każdym skłonie wykonują wyprost wyciągając ręce wysoko do góry. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.
  4. „Obroty” – dzieci stoją w rozkroku unosząc wyprostowane ręce w bok, a następnie wykonują skręty tułowia raz w lewą, raz w prawą stronę. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy na każdą stronę.
  5. „Jak najwyżej” – dzieci podnoszą ręce do góry i stając na palcach próbują sięgnąć jak najwyżej. Wykonujemy 5 powtórzeń.
  6. „Trucht seniora” – dzieci poruszają się po sali w rytmie wygrywanym przez nauczycielkę na tamburynie. Na przerwę w grze zatrzymują się i odpoczywają opierając ręce na kolanach. Zabawę prowadzimy 1,5-2 minuty.
  7. „Relaksacja” – dzieci kładą się na dywanie w wygodnej pozycji, jeśli chcą zamykają oczy i rozluźniają się słuchając spokojnej muzyki relaksacyjnej przez ok. 2-3 minuty.

8. „Grandparents Day Song” – słuchanie i śpiewanie piosenki – nauczycielka rozdaje dzieciom kolorowe chusteczki. Dzieci śpiewają całą piosenkę wykonując układ z chusteczkami.

Załączniki:

Szablon do pracy plastycznej „Serduszko dla Babci i Dziadka”

Wykorzystane strony:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=NEFVmNW9h8Q&ab – piosenka „Życzenia dla Babci i Dziadka”
  2. http://www.kreatywniewdomu.pl/2016/01/serce-na-patyku-dla-babci-i-dziadka.html – pomysł na prezent dla Babci i Dziadka „Serce dla Babci i Dziadka”
  3. https://www.youtube.com/watch?v=wR_Tk-dMCwk&ab – piosenka „Grandparenst Day Song”
  4. https://www.youtube.com/watch?v=eGfZLwvOHW8&ab – melodia do piosenki „Grandparenst Day Song”

Dodaj komentarz