Matematyka w przedszkolu – cel główny
Podstawowym celem wychowania przedszkolnego jest wspieranie całościowego rozwoju dziecka. Zgodnie z obowiązującą podstawową programową edukacja matematyczna nie jest odrębnym obszarem edukacji, a stanowi element poznawczego obszaru rozwoju dziecka. Głównym celem edukacji matematycznej w przedszkolu jest przygotowanie dziecka do szkolnej edukacji matematycznej czyli matematyka w przedszkolu powinna wyposażyć dziecko w umiejętność lepszego rozumienia otaczającego go świata.
Matematyka w przedszkolu – cele szczegółowe
Cele szczegółowe edukacji matematycznej w przedszkolu określa podstawa programowa. Orientacja w schemacie własnego ciała i przestrzeni, rytmiczna organizacja czasu, przeliczenie, dodawanie i odejmowanie, klasyfikowanie ze względu na różne kategorie, szacowanie, dokonywanie pomiaru, rozróżnianie podstawowych figur geometrycznych, rozróżnianie monet i banknotów o niskich nominałach to umiejętności, które powinno posiadać każde dziecko opuszczające mury przedszkola. Dlatego tak ważne jest, aby matematyka w przedszkolu kojarzyła się dzieciom przyjemnie, dzięki czemu nie dopuścimy do sytuacji w której przedszkolaki obawiają się jej przez resztę swojej edukacji. Korzystając ze scenariuszy dostępnych na naszej stronie, masz pewność, że przedszkolna edukacja matematyczna Twoich dzieci zakończy się sukcesem.
Matematyka – przedszkole to zabawa
Matematyka w przedszkolu nie tylko nie musi, ale wręcz nie może być nudna! Podstawową formą aktywności dzieci w wieku przedszkolnym jest zabawa i to właśnie poprzez zabawę należy uczyć dzieci matematyki. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale matematyka otacza nas ze wszystkich stron – dlatego właśnie nazywaną jest królową nauk.„Do przodu prawą rękę daj.
Do tyłu prawą rękę daj….” ta popularna wśród przedszkolaków piosenka to nie tylko połączenie śpiewu i ruchu, ale doskonałe ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała czyli po prostu matematyka. Spacer w okolicy przedszkola np. połączony z poszukiwaniem zwiastunów wiosny to nie tylko ruch na świeżym powietrzu i obserwacja przyrodnicza, ale także możliwość policzenia ile ptaków czy kwiatów udało nam się zobaczyć czyli znów matematyka. Przedszkole, plac zabaw, dom czy sklep do doskonałe miejsca do nieświadomej nauki matematyki. Scenariusze dostępne na naszej stronie zawierają ciekawe propozycje zabaw matematycznych naturalnie wynikających z tematu dnia i dopasowanych do tematyki tygodnia.
Matematyka w przedszkolu – karty pracy czy są dobre dla przedszkolaków?
Karty pracy to gotowe narzędzia do pracy z dziećmi niemal w każdym wieku. Kolorowanki, wyklejanki, wycinanki, malowanki i wiele, wiele innych tego typu książeczek możemy znaleźć praktycznie w każdym sklepie. Piękne, kolorowe, drukowane na błyszczącym papierze, aż się proszą, by trafić do naszych rąk. Należy jednak pamiętać, że dzieci do 7-8 roku życia muszą doświadczać namacalnie, aby zrozumieć i wyciągać wnioski, dzięki którym zbudują wiedzę i umiejętności. Manipulowanie na konkretach np. kasztanach czy guzikach to najlepsza matematyka w przedszkolu. Karty pracy mają być jedynie uzupełnieniem, dodatkiem, podsumowaniem zdobytej doświadczalnie wiedzy, a nie podstawową aktywnością.
Matematyczne karty pracy – przedszkole przygotowuje do pójścia do szkoły
Na naszej stronie znajdziesz gotowe do druku matematyczne karty pracy. Przedszkole jest miejscem, w którym dziecko powinno uczyć się wszystkiego poprzez zabawę. Estetyczne, stonowane, odpowiednio dostosowane do wieku dzieci karty pracy, powoli pozwolą im oswoić się z „papierową matematyką” czekającą na nich w szkole.
Kilka przykładowych matematycznych kart pracy znajdziesz tutaj.