Przedszkolaki przypomną sobie poszczególne etapy doręczania listów oraz pojęcia nadawcy i adresata. Przygotują list do Świętego Mikołaja – namalują swoje wymarzone prezenty i zredagują krótki list, który w ich imieniu zapisze nauczycielka.
Pomoce dydaktyczne:
różne koperty, papier, papeteria, znaczki, dowolna muzyka, prezentacja multimedialna „Droga listu od nadawcy do adresata”, piosenka „Medytacje wiejskiego listonosza”, 5 szarf/krążków/hula-hop w różnych kolorach, paski z papieru kolorowego w takich kolorach jak szarfy/krążki/hula-hop, kartki A4, kredki, farby, pędzelki, kubeczki na wodę, pastele, pisaki, tamburyn, czerwone koperty, duża koperta, długopis, piosenka „He Has a Red Red Coat”, karty obrazkowe do piosenki.
Opis aktywności:
1. „Dzień dobry, dzień dobry…” – powitanie z dziećmi piosenką – nauczycielka śpiewa piosenkę na melodię „Wlazł kotek” i wykonuje kolejne czynności, następnie dzieci śpiewają i wykonują czynności.
Dzień dobry, dzień dobry, witam Was. (rozkładamy ręce w geście powitania wszystkich)
Chcę skakać, chcę tupać, bo już czas. (skaczemy, tupiemy, siadamy na dywanie).
2. „Koperty, znaczki, listy” – zabawa wprowadzająca do tematu zajęć – nauczycielka rozkłada na dywanie różne koperty, papier, papeterię, znaczki i zadaje dzieciom pytania:
- Jak myślicie po jest mi to potrzebne?
- Do czego to służy?
- Do kogo chce napisać list?
- Do kogo dzieci wysyłają listy na początku grudnia?
- A jeżeli nie potrafię pisać czy mogę wysłać list?
Kolejno nauczycielka informuje dzieci, że one też dziś napiszą, a w zasadzie namulają list do Świętego Mikołaja, ale najpierw porozmawiają o tym, jak ten list tam dotrze.
3. „Krążąca koperta” – zabawa kształtująca refleks – dzieci stoją w kole. W trakcie dowolnej muzyki podają sobie jak najszybciej kopertkę. Gdy muzyka ucichnie, dziecko, które trzyma kopertę odpada z gry i siada z boku na dywanie/na krzesełku przy stolikach. Zabawę prowadzimy do momentu, aż zostanie jedno dziecko bez koperty.
4. „Droga listu od nadawcy do adresata” – zabawa dydaktyczna – nauczycielka rozmawia z dziećmi o ich doświadczeniach związanych z pocztą, listonoszem – wysyłaniem pocztówek z wakacji, wysyłaniem/otrzymywaniem listów. Kolejno jeżeli mamy taką możliwość przedstawiamy dzieciom prezentację multimedialną „Droga listu od nadawcy do adresata” – omawiając każdy slajd lub drukujemy poszczególne slajdy i układamy je na dywanie w postaci historyjki obrazkowej. Następnie rozmawiamy z dziećmi na temat prawidłowego adresowania kopert oraz wyjaśniamy pojęcia nadawca (osoba wysyłająca list), adresat (osoba do której piszemy/wysyłamy list).
5. „List do skrzynki” – zabawa ruchowa – nauczycielka rozdaje każdemu dziecku po 5 pasków kolorowego papieru oraz układa na sali 5 szarf/krążków/hula-hop w takich samych kolorach jak paski. Dzieci poruszają się swobodnie po sali w rytmie piosenki „Medytacje wiejskiego listonosza”. Na przerwę w muzyce nauczycielka wypowiada zdanie: „Wrzucamy żółte/zielone listy do skrzynki pocztowej”, a dzieci mają za zadanie podbiec do szarfy/krążka/hula-hop w danym kolorze i wrzucić tam pasek w tym samym kolorze. Zabawę powtarzamy do momentu, aż wszystkie paski zostaną posegregowane.
6. „List do Świętego Mikołaja” – wykonanie pracy plastycznej – nauczycielka informuje dzieci, że skoro znają już drogę listu od nadawcy do adresata to bez problemu mogą sami zostać nadawcami i stworzyć list, który wyślą do Świętego Mikołaja. Kolejno zaprasza dzieci do stolików na których przygotowane są różne przybory plastyczne i prosi dzieci o narysowanie/namalowanie wymarzonego prezentu od Świętego Mikołaja. Po skończonej pracy dzieci prezentują swoje prace plastyczne i opowiadają co dokładnie chciałaby dostać.
7. „Listonosze” – zabawa ruchowa – dzieci leżą na plecach i poruszają nogami naśladując jazdę na rowerze w tempie wygrywanym przez nauczycielkę na tamburynie. Gdy nauczycielka przestaje grać, dzieci pozostają w bezruchu w leżeniu na plecach – listonosz odpoczywa. Zabawę prowadzimy zmieniając tempo gry przez 1,5-2 minuty.
8. „Adresujemy list” – zabawa dydaktyczna – nauczycielka pokazuje dzieciom duża kopertę (taką w której zmieszczą się wszystkie prace plastyczne) i pyta dzieci:
- Gdzie mam napisać adres Świętego Mikołaja (prawy dolny róg),
Santa Claus
Santa Claus’ Main Post Office
Tähtikuja 1
96930 Arctic Circle
FINLAND - Gdzie ma wpisać adres adresatów czyli nas (lewy górny róg),
Grupa np. pszczółki
Adres przedszkola - Gdzie przykleimy znaczek (prawy górny róg) i w tym momencie informuje dzieci, że zapomniała kupić odpowiedni znaczek
- Jakie macie pomysły na rozwiązanie tego problemu?
Kolejno informuje dzieci, że jutro udadzą się na pocztę w celu zakupu znaczka na list i wyślą list do Świętego Mikołaja – musimy poczekać, aż wszystkie prace plastyczne wyschną, dołączyć do nich króciutki list i jutro po śniadaniu wybrać się na pocztę.
Nauczycielka wysłuchując pomysłów dzieci (sugerując, jeśli mają problemy) pisze list do Świętego Mikołaja – możemy zrobić to po obiedzie.
Przykład listu:
Kochany Święty Mikołaju,
Bardzo serdecznie dziękujemy za wszystkie prezenty, które przyniosłeś Nam w zeszłym roku.
W tym roku również mamy marzenia, które chcielibyśmy, aby się spełniły, ale ponieważ nie umiemy jeszcze pisać listów to ten list pisze Nasza Kochana Pani X, a my staraliśmy się najlepiej jak mogliśmy namalować co chcielibyśmy dostać.
Pozdrawiamy Cię serdecznie i mamy nadzieje, że do zobaczenia już wkrótce.
Przedszkolaki z grupy Pszczółek i Pani X
9. „Przyszedł Pan Listonosz” – zabawa ruchowa – dzieci siedzą w kółku na dywanie, a nauczycielka w środku koła. Nauczycielka jest listonoszem i mówi:
Listonosz: Przyszła pani listonosz.
Dzieci: A z czym?
Listonosz: Z listem.
Dzieci: A z jakim znaczkiem?
Listonosz: np. niebieskim/w kropki.
Dziecko, które ma na sobie coś niebieskiego wstaje i zamienia się z nauczycielką na miejsca – jeżeli ileś dzieci ma na sobie coś niebieskiego, z nauczycielką zamienia się dziecko, które jako pierwsze do niej dobiegło. Dziecko, które siadło w środku koła, jest teraz listonoszem. Zabawę powtarzamy 6-7 razy – większość dzieci nie zdąży wziąć w niej udziału, więc informujemy dzieci, że pobawimy się jeszcze popołudniu/jutro itp.
10. „He Has a Red Red Coat” – osłuchanie z piosenką – nauczycielka w trakcie piosenki pokazuje odpowiednie karty obrazkowe.
He Has a Red Red Coat
He has a red, red coat
And a red, red hat,
His boots are black
And he carries a sack.
He has a twinkle in his eye
And a friendly smile,
And his name is Santa Claus
One more time!
He has a red, red coat
And a red, red hat,
His boots are black
And he carries a sack.
He has a twinkle in his eye
And a friendly smile,
And his name is Santa Claus
Let’s hear it again now…
And his name is Santa Claus.
* Jeżeli mamy taką możliwość udajemy się na pocztę w celu umówienia krótkiego spotkania – może osoba pracująca na poczcie zechce coś opowiedzieć, zaprezentować, pokazać dzieciom.
* Prosimy rodziców odbierających dziecko z przedszkola o przyniesienie niedużego tekturowego pudełka – będą one potrzebne do zajęć gimnastycznych. Pudełka możemy malować z chętnymi dziećmi w trakcie zabaw swobodnych – usprawni to ich przygotowanie na zajęcia.
Załączniki:
Karty obrazkowe do piosenki „He Has a Red Red Coat”
Wykorzystane strony:
- https://www.slideserve.com/moswen/droga-listu-od-nadawcy-do-adresata – prezentacja multimedialna „Droga listu”
- https://www.youtube.com/watch?v=Qy8MylHlD08&ab – piosenka „Medytacje wiejskiego listonosza” do zabawy „List do skrzynki”
- https://www.youtube.com/watch?v=ERqgBXBmJDw – piosenka „He Has a Red Red Coat”