Grudzień 2019

Coraz bliżej Święta, coraz bliżej Święta… grudzień za pasem, więc warto dowiedzieć się co przyszykowałam dla Was na ten miesiąc. Poniżej „króciutki” 😉 opis poszczególnych tygodni z przykładowymi pomocami dydaktycznymi.

List do Świętego Mikołaja

W pierwszym tygodniu grudnia przedszkolaki przygotują list do Świętego Mikołaja, dzięki któremu zapoznają się z poszczególnymi etapami doręczania listów, poznają pojęcia nadawcy i adresata oraz wybiorą się na pocztę w celu wysłania listu.
Uczestnicząc z zabawach dydaktycznych i ruchowych dzieci młodsze poćwiczą rozróżnianie i nazywanie figur geometrycznych (kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt); dzieci starsze poćwiczą dodawanie i odejmowanie. Przedszkolaki poznają również prawdziwą historię Świętego Mikołaja do której ułożą krótką historyjkę obrazkową. Wykonają także prace plastyczne prezentujące Mikołaje oraz nauczą się piosenki o Mikołaju. Samodzielnie przygotują ciasteczka dla Świętego Mikołaja oraz rozwiną zwinność i sprawność fizyczną uczestnicząc w mikołajkowej gimnastyce. Nie zabraknie również zabaw w języku angielskim prowadzonych na podstawie piosenek: „He Has a Red Red Coat” – dla dzieci młodszych; „Reindeer Pokey” – dla dzieci starszych. Nie zapominajmy również o górnikach, którzy mają swoje święto 4 grudnia. Przedszkolaki poznają zwyczaj obchodzenia „Barbórki”, zapoznają się z roboczym i galowym strojem górnika oraz różnymi rodzajami kopalni.

Przykładowe pomoce dydaktyczne na ten tydzień:

Zimno, coraz zimniej – pamiętajmy o zwierzętach

W drugim tygodniu grudnia przedszkolaki poznają kilka gatunków ptaków zimujących w Polsce, dowiedzą się jak istotna jest regularna pomoc ptakom podczas zimy, a także zapoznają się z pokarmami, które są zdrowe i nie zdrowe dla naszych latających przyjaciół. Dzieci starsze wykonają doświadczenie mające na celu zobrazowanie, dlaczego nie dokarmiamy ptaków chlebem. Przedszkolaki samodzielnie wykonają proste, ekologiczne karmniki, a także stworzą kule ze smalcu i ziaren dla ptaszków, dzięki, którym będą mieli okazje obserwować ptaki podczas jedzenia. W tym tygodniu porozmawiamy również o zwierzętach leśnych – zarówno tych zasypiających jak i aktywnych zimą. Dzieci dowiedzą się jaki pokarm spożywają poszczególne zwierzęta, jak nazywa się „karmnik” dla zwierząt leśnych oraz kto przynosi im pożywienie.
Przedszkolaki obejrzą również teatrzyk kukiełkowy/pacynkowy „Kłopoty Burka z podwórka”, zapoznają się z różnymi sposobami niesienia pomocy psom i kotom w trakcie zimy, a także zorganizują zbiórkę artykułów dla schroniska dla zwierząt.
W trakcie zabaw dydaktycznych i ruchowych rozwiną umiejętności matematyczne takie jak: przeliczanie, dodawanie i porównywanie liczebności zbiorów. Wykonają prace plastyczne prezentujące ptaszki oraz nauczą się piosenki o ptakach. Język angielski będzie im towarzyszył w zabawach do piosenek „2 Little Birds”- dla dzieci młodszych; „Five Little Birds” – dla dzieci starszych.

Przykładowe pomoce dydaktyczne na ten tydzień:

Świąteczne zwyczaje

Kolejny tydzień grudnia zacznie wprowadzać Nas w atmosferę świąteczną. Zaczniemy od świątecznych porządków, dzięki którym dzieci nie tylko będę uczyły się obowiązkowości i chęci niesienia pomocy rodzicom, ale także rozwiną umiejętności językowe – opisując obrazki, dzieląc wyrazy na sylaby – dzieci starsze także na głoski. Przedszkolaki usystematyzują wiedzę na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, rozwiną myślenie przyczynowo-skutkowe układając historyjkę o przygotowaniach do Świąt i Świętach, porozmawiają o tradycji wysyłania życzeń świątecznych, a także wykonają kartki świąteczne dla rodziców. Zapoznają się z różnymi rodzajami drzewek iglastych, własnoręcznie wykonają łańcuchy na choinkę, a ubierając drzewko poćwiczą przeliczanie, klasyfikowanie, porównywanie liczebności zbiorów oraz używanie pojęć określających stosunki przestrzenne oraz określenia dotyczące długości.
Przedszkolaki rozwiną zmysł węchu i smaku rozpoznając z zawiązanymi oczami świąteczne smakołyki. Samodzielnie przygotują, upieką i udekorują pierniczki świąteczne.
Wezmą również udział w świątecznych ćwiczeniach gimnastycznych, wykonają pracę plastyczną „Choinka” oraz nauczą się piosenki „Ubierzemy dziś choinkę” – dzieci młodsze; „Zbliżają się Święta” – dzieci starsze.
„We wish you a Merry Christmas” – dla dzieci młodszych oraz „10 Little Elves” – dla dzieci starszych pozwolą dzieciom na codzienne zabawy w języku angielskim.

Przykładowe pomoce dydaktyczne na ten tydzień: 

Spotkanie przy wigilijnym stole

W świątecznym tygodniu przedszkolaki wysłuchają króciutkiej historii Bożego Narodzenia, wezmą czynny udział w przedszkolnej Wigilii – przygotowując nakrycie stołu, składając sobie życzenia i kolędując. Rozwiążą świąteczne zagadki słowne, poćwiczą dzielenie wyrazów na sylaby/głoski, przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów, układanie obrazków od najmniejszego do największego oraz stosowanie pojęć: mały, mniejszy, najmniejszy, duży, większy, największy. Zapoznają się z tradycjami bożonarodzeniowymi kultywowanymi w różnych krajach na świecie, a także porozmawiają o własnych przeżyciach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Wezmą również udział w zabawach w języku angielskim do piosenki „We wish you a Merry Christmas”.

Przykładowe pomoce dydaktyczne na ten tydzień:

Skok w Nowy Rok

W ostatnim tygodniu Starego i jednocześnie pierwszym tygodniu Nowego Roku przedszkolaki zapoznają się ze zwyczajami obchodzenia Sylwestra i witania Nowego Roku w różnych częściach świata. Poznają różne przyrządy do pomiaru czasu oraz podejmą próby pomiaru czasu i wykonana zadań na czas. Obejrzą teatrzyk kukiełkowy „Idzie Nowy Rok”, który będzie doskonałym wprowadzeniem do rozmów o porach roku. Wezmą również udział w zabawach dydaktycznych i ruchowych, dzięki którym utrwalą nazwy kolejno występujących po sobie miesięcy oraz dni tygodnia. Wykonają także zestaw ćwiczeń gimnastycznych, pracę plastyczną przedstawiającą drzewo w czterech porach roku, a także poznają piosenkę o czterech porach roku. Język angielski zostanie wpleciony do zajęć podczas zabaw przy piosence „The Seasons Song” – dla dzieci starszych; „Seasons Song” – dla dzieci młodszych.

Przykładowe pomoce dydaktyczne na ten tydzień:


Scenariusze wraz z pomocami dydaktycznymi dostępne będą w planie miesięcznym i rocznym (w planie bezpłatnym znajdą się dwa losowo wybrane scenariusze).

Zapraszam serdecznie do wyboru planu, mam nadzieje, że każdy znajdzie coś dla siebie 🙂
Publikacje opisanych scenariuszy będą pojawiać się z tygodniowym wyprzedzeniem.

Pierwsze publikacje dostępne tutaj:
LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
ZIMNO, CORAZ ZIMNIEJ – PAMIĘTAJMY O ZWIERZĘTACH
SPOTKANIE PRZY WIGILIJNYM STOLE – ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE
SKOK W NOWY ROK

Zobacz dostępne plany tutaj: PLANY I CENY.